Povijest kluba

komentari: Nema komentara
Viša stranica: O KLUBU

POVIJEST KLUBA 1913-1939.g.

Najvažnija sporedna stvar na svijetu, nogomet, igra se na ovim prostorima već u prvim desetljećima prošlog stoljeća.Prvi učitelji tog sporta u Crikvenici bili su omladinci i studenti iz ovog kraja koji su studirali u Češkoj.
Spominje se da se nogometom u Crikvenici i okolici mladež počela baviti 1913.g. neposredno pred I.svjetski rat.
Teren za igranje bio je na prostoru današnje hotela International, a kasnije između Parka Petak i današnje autobusne stanice.
Kako je zaljubljenika u modernu novu igru bilo sve više oformljen je 1919.g. nogometni klub VELEBIT Osnivači kluba bili su:
Roko Car – Žan, predsjednik, Tončić Car – Sharteri, Luka Gržičić, Milovan Gašparović, Gjorgje Ivančić, Joža Matejčić – Kopanjina, Robert Mrzlavić, Razmo Škiljan i drugi.
Prva službena utakmica odigrana je 15. kolovoza 1919. godine. Inače, na taj dan u Crikvenici su bile tradicionalne crkvene svečanost Velike Gospe, te se tog dana u Crikvenici okupljalo mnogo mještana i gostiju iz okolnih mjesta.S obzirom na mali teren igrale su momčadi po 9 igrača. Gledalište je nestrpljivo očekivalo prvi zvižduk suca Nikole Boškovića koji je sudio s centra igrališta na kojem je bio pod suncobranom postavljen stol i stolica.
Gosti iz Bakra pobijedili su 3:1.
Stvaranjem ovog kluba rođen je jedan od najstarijih članova nogometne organizacije na ovom području.
U prvom službenom popisu klubova u Zagrebačkom pod savezu koji je okupljao klubove sa područja Hrvatske 1919.g. bilo je evidentirano ukupno 29 klubova.
U prvih deset godina 1919 – 1929. sjedište saveza bilo je u Zagrebu. 1920 klub mijenja ime u Športski Klub Liburnija, a 1923.g. u HRVATSKI ŠPORTSKI KLUB VAL.
Osnivači VALA ,Milovan Gašparović, predsjednik, te Ivica i Tomo Katnić, registrirali su klub u Zagrebačkom nogometnom pod savezu.
U sedam idućih godina VAL će važiti za veoma jaku momčad u Primorju i Sušaku.
Odigrane su brojne utakmice s VIKTORIJOM, FRANKOPANOM, SLAVIJA iz Sušaka, BAKROM, JADRANOM iz Kostrene. Posebno se mnogo igralo ljeti, kada su turisti i momčadi iz unutrašnjosti pokazivali veliki interes za Crikvenicu. Tako su sredinom dvadesetih godina u Crikvenici igrali: CONCORDIAiz Zagreba, BGSK iz Bjelovara, SEGESTA iz Siska, OLIMPIA iz Karlovca, ČAKOVEČKI i mnogi drugi.
Igrale su se i međunarodne utakmice 1924. g. Primorski Novi List zapisat će da su u Crikvenici igrali VAL – OLYMP (Opatija) 0:1. VAL je često ugostio VELOCE iz Rijeke. U svibnju 1926.g. igrali su VAL – VIKTORIJA (Sušak) 2:1. Utakmica je odigrana na novouređenom igralištu Vala. Viktorija prvak Primorja, izgubila je protiv fizički slabije, ali tehnički bolje momčadi. Istaknuli su se ,pišu novine, centarhalf Dadil i požrtvovani vratar Kusturin.
U natjecateljskoj sezoni 1927.g. postignut je i najveći prvenstveni uspjeh VALA. Crikvenički je klub bio te godine prvak za područje Hrvatskog primorja i stekao je mogućnost sudjelovanja u kvalifikacijama za viši rang natjecanja. U kvalifikacijama s BGŠK –om iz Bjelovara, Crikveničani su izgubili s 2:0 u gostima, a nisu se plasirali u viši rang ,jer su kod kuće igrali 2:1.Sastav VALA u tim kvalifikacijama bio je:
Ivan Kusturin, Otto Volceter, Tomo Lovrić-Bara, Nikola Car- Kornjača, Karlo Radil, Jure Krmpotić, Rikard Miskijević, Vlado Matejčić, Ivica Katnić, Vlado Brnjac-Pišta, i Ivan Brnjac-Kapro. Vrlo mladi u momčad su se uključili i Vlado Brnjac-Pišta, Anton Jurinčić-Tonica, Brank Kozina i Branko Eremić.

PRIJERATNO RAZDOBLJE

U rujnu 1930.g. održana je konstituirajuća skupština nogometnog kluba koji se otad zove CRIKVENIČKI ŠPORTSKI KLUB JADRAN.
Najjače selekcije tog kluba bile su nogomet i biciklistička. Prisutni su aklamacijom izabrali upravni odbor, koji su sačinjavali : Ivan Hautz , predsjednik, Tomo Ivković, Marijo Finzi, Ivan Hautz ml. Ante Turina, Marko Pavičić, Gustav Prevolčić, Karlo Radil, Josip Horvat, Ivan Židan, Vjekoslav Požarić i Ivica Katnić.
Od 1937.g. pa do rata klub se klub se uspješno natječe tako da s Orijentom igra glavnu ulogu, i gotovo svake godine pri vrhu je tablice. Orijentaši su zapisali: Igra Crikvenice bila je uvijek poletna, brza i jednostavna, borbenija od igre bilo koje primorske ili Sušačke momčadi.
U razdoblju 1936 – 1941. g. okosnicu crikveničke ekipe činili su ovi igrači
Milko Turina, Rato Car-Šušljina, Branko Car-Cin, Anton Jurinčić-Tonica, Vlado Pavlić, Branko Eremić, Ratimir Benić-Pupo, Marko Car, Vlado Brnjac-Pišta, Zlatan Veljačić, Vlado Vičić, Janković, Mlade Skomerža, Ivan Nenić-Dolčan, Car Nikola-Kornjača, Toni Dražić, Vlado Brnjac-Prćura, Branko Kozina, Josip Montanari, Marko Car, Vlado Škiljan, Hary Brusić.
Po mišljenju mnogih najbolji prijeratni igrači Crikvenice bili su Ratimir Car-Šušljina i efikasni napadač Branko Kozina.

NASTAVAK SLIJEDI……

Share this
Nema komentara - Komentiraj

Ostavi komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Nužna polja su označena s *

Možete koristiti HTML tagove i atribute: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

[+] Zaazu Emoticons Zaazu.com
INFO
Prosinac 2013
P U S Č P S N
« Tra    
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  
Crikvenica
sponzori
HIMNA NK CRIKVENICE
Najnoviji Komentari
Pratite nas na
FacebookYoutube

Dobrodošli , Danas je Petak, 6. Prosinac 2013.